Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
1 Października 2009 - wiadomości żeglarskie
Pomagaj innym i popłyń dookoła świata!

Wczoraj, w Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbyła się inauguracja projektu „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”. O szczegółach przedsięwzięcia podczas konferencji prasowej opowiadali: Krzysztof Baranowski, pomysłodawca, oraz partnerzy projektu – ZHP i Caritas Polska.

Dookoła Świata za Pomocną Dłoń, Fundacja Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, żeglarstwo

Konferencja odbyła się w iście sportowej oprawie, czyli w Muzeum Sportu i Turystyki i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mediów. Kapitan Krzysztof Baranowski na modelu żaglowca Fryderyk Chopin tłumaczył, jak wygląda szkoła pod żaglami na pełnym morzu. Przedstawicielki ZHP – Małgorzata Sinica oraz Caritas Polska – Paulina Rozynek opowiadały o powodach, dla których ich instytucje zaangażowały się w tak duże przedsięwzięcie.

Dookoła Świata za Pomocną Dłoń, Fundacja Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, żeglarstwo

Celem projektu jest wskazanie młodzieży na potrzebę niesienia pomocy innym oraz wywarcie trwałego wpływu na charakter młodych ludzi. W akcji mogą wziąć udział trzynasto- i czternastolatki, uczniowie I klasy gimnazjalnej. Pomagając przez najbliższy rok szkolny ludziom chorym i niepełnosprawnym, mają szansę zakwalifikować się do finałowych eliminacji, które wyłonią uczestników rejsu oceanicznego żaglowcem Szkoły pod Żaglami. W eliminacjach decydujące będzie zdrowie i sprawność fizyczna, umiejętność pływania i wiedza szkolna. Znajomość żeglarstwa nie będzie potrzebna, przyjdzie sama z chwilą zamustrowania na pokład.

W finałowym rejsie oceanicznym wezmą udział dwie zwycięskie grupy młodzieży po 30 osób każda, które w trakcie rejsu będą realizować program szkolny II klasy gimnazjalnej. Pierwsza grupa uczniów popłynie w semestrze jesiennym na Morze Karaibskie, druga doprowadzi żaglowiec z powrotem do Europy. Oprócz rejsu oceanicznego przewidziano wiele krótszych rejsów szkoleniowych po Bałtyku i Mazurach, aby usatysfakcjonować jak największą ilość uczestników tej prospołecznej akcji. Udział w rejsach Szkoły pod Żaglami jest BEZPŁATNY!Jednym z głównych zadań Związku Harcerstwa Polskiego jest niesienie pomocy innym, Caritas Polska potrafi natomiast wskazać osoby potrzebujące pomocy, dlatego też wsparcie projektu zadeklarowała cała sieć organizacyjna ZHP i 27 ośrodków diecezjalnych Caritas-u, dysponujących w Polsce prawie 7 tys. punktów parafialnych.

Po raz pierwszy podobna inicjatywa miała w Polsce miejsce ponad ćwierć wieku temu. Szkoła pod Żaglami odniosła wielki sukces i znalazła wielu naśladowców na całym świecie, np. w Kanadzie, gdzie od wielu lat funkcjonuje Class Afloat, korzystająca z żaglowców zbudowanych w Polsce prowadzonych przez polskie załogi. Wizytówką Szkoły są jednak przede wszystkim jej wychowankowie, którzy w większości zrobili błyskotliwe kariery w Polsce i na świecie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Fundacji: www.szkolapodzaglami.org.pl. Za pośrednictwem tej strony można również dokonać zgłoszenia. Warunkiem przystąpienia do projektu jest pisemna zgoda rodziców bądź opiekunów.

Dookoła Świata za Pomocną Dłoń, Fundacja Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, żeglarstwo

Fundacja „Szkoła pod Żaglami” Krzysztofa Baranowskiego wskrzesza ideę słynnej w latach 80. Szkoły pod Żaglami. Pierwsza Szkoła, z trzydziestką polskich uczniów, na pokładzie Pogorii, wypłynęła w roku szkolnym 1983–1984 i obejmowała trasę z Gdyni przez Morze Śródziemne do Indii. Druga, zorganizowana w latach 1988–1989, zabrała na pokład młodzież z Polski, USA i ZSRR wokół Ameryki Południowej. Absolwenci obu Szkół pod Żaglami są dziś wysokiej klasy specjalistami, prawnikami, naukowcami i dyplomatami. Pomysł morskiego wychowania odradza się po 20 latach dzięki inicjatywie niestrudzonego w propagowaniu żeglarstwa kapitana Krzysztofa Baranowskiego.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2021 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!