Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - relacje żeglarskie
27 Października 2018 - relacje żeglarskie
Rekordowy IV Żeglarski Puchar Kaszub

Sześć regat i dwustu osiemdziesięciu siedmiu uczestników – tak wyglądał IV Żeglarski Puchar Kaszub, który został uroczyście zakończony na gali w Pierwoszynie.

Zakończenie IV Żeglarskiego Pucharu Kaszub zostało zorganizowane w sobotę 27 października w Domu Kultury w Pierwoszynie w gminie Kosakowo. Wydarzenie zgromadziło ponad sto osób – zawodników, rodziców, trenerów i samorządowców. Nic dziwnego, bo tegoroczna edycja Pucharu była najliczniejsza w historii. W cyklu regat wystartowało pięćdziesięciu trzech Optimiściarzy grupy 0 i dziewięćdziesięciu pięciu grupy UKS, trzydziestu czterech zawodników klasy Cadet, trzydziestu trzech klasy Omega Standard i siedemdziesięciu dwóch zawodników ścigających się w grupie Open. Łącznie dwustu osiemdziesięciu siedmiu żeglarzy z klubów żeglarskich z całej Polski.

IV Żeglarski Puchar Kaszub, żeglarstwo

Foto: Tadeusz Lademann

– Cieszymy się z tej edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub oraz z tego, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna i też zagości w Mechelinkach – mówi Marcin Majek, nowo wybrany wójt Kosakowa, oficjalnie jeszcze zastępca wójta. – To dobrze, że coraz więcej dzieci i młodzieży w naszej gminie uczy się żeglarstwa i pasji do morza. Za to podziękowania należą się Stowarzyszeniu Port Mechelinki.

Żeglarze z Kaszub rywalizowali podczas Regat o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego (2-3 maja), Pucharu Mechelinek (9-10 czerwca), Regat o Puchar Jezior Chmieleńskich (28 czerwca – 1 lipca), XX Pucharu Jeziora Ostrzyckiego, Memoriału Witosława Labudy (4-5 sierpnia), Pucharu Wójta Gminy Kościerzyna (11-12 sierpnia) i XI Mistrzostw Kartuz (22-23 września).

– Żeglarski Puchar Kaszub to bardzo ciekawa inicjatywa, która zrodziła się cztery lata temu i stopniowo rozwijała – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Jest w tym wielka zasługa zawodników, rodziców, instruktorów, trenerów i samorządowców, którzy ją wspierają.

W klasie Optimist gr. 0 dziewcząt zwyciężyła Kalina Szostek (UKŻ Lamelka Kartuzy), druga była Zofia Brzozowicz (Stowarzyszenie Port Mechelinki), a trzecia Urszula Mieczkowska. Wśród chłopców najlepszy był Kajetan Liszewski (Opti CWM Gdynia), który wyprzedził Igora Saja (Stowarzyszenie Port Mechelinki) i Aleksandra Hendrycha (UKS Wodniacy Garczyn).

W Optimist UKS dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Agata Marcinkowska (UKS Wodniacy Garczyn), druga była Sara Browarczyk (UKŻ Lamelka Kartuzy), a trzecia Zuzanna Świtała (UKS Wodniacy Garczyn). W grupie chłopców triumfował Patryk Ulaczyk (UKŻ Lamelka Kartuzy), a na dwóch kolejnych miejscach w klasyfikacji uplasowali się Olivier Grabow (UKS Wodniacy Garczyn) i Tymoteusz Kniter (UKS Wiking Kamienica Królewska).

Wśród dziewcząt rywalizujących w klasie Cadet wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki UKS Wodniacy Garczyn – Olga Szarmach i Aleksandra Norkowska, Katarzyna Wolska i Paulina Schütz oraz Julia Adamczyk i Joanna Winnicka. Wśród chłopców medale trafiły z kolei do żeglarzy z UKŻ Lamelka Kartuzy – Bartłomieja Szliji i Oskara Plichty, Huberta Kurjanczyka i Weroniki Marszalik/Szczepana Gurowskiego oraz Pawła Kajety i Tymoteusza Roszkowskiego.

W klasie Omega Standard najlepsi byli zawodnicy Kartuskiego Klubu Sportowego ze sternikiem Tadeuszem Marszałkowskim oraz Arturem Kozłowskim, Tomaszem Magurskim, Arturem i Karolem Trzebiatowskimi w załodze. Drugie miejsce zajęli Jacek Karolczak – jako sternik – z Pauliną Browarczyk, Piotrem Ulaczykiem i Arturem Rompcą (Smart Laser Sailing Team), a trzecie Janusz Bicki, sternik, z Tomaszem Bickim, Leszkiem Synowcem, Janem Romańczukiem oraz Małgorzatą i Michałem Fifielskimi (UKŻ Lamelka Kartuzy).

W klasyfikacji Open zwyciężył Michał Pobrucki z załogą: Markiem Woźniakowskim, Igorem Piotrowskim i Dariuszem Pobruckim (Młodzież Muzyka Morze). Drugie miejsce zajął Michał Damps z Jakubem Bojanowskim (UKS Wiking Kamienica Królewska), a trzecie Andrzej Leman z załogą: Patrycją Leszczenko, Jarosławem Szmytem, Dominiką Czarnecką, Sławomirem Dunstem, Markiem Fudalińskim, Pawłem Cegiełką, Łukaszem Ołtarzewskim, Karolem Trzebiatowskim i Adrianem Wentą (Kartuski Klub Sportowy).

W klasyfikacji klubów pierwsze miejsca zajął UKŻ Lamelka Kartuzy, drugie UKS Wodniacy Garczyn, a trzecie Stowarzyszenie Port Mechelinki.

Statuetki, medale i dyplomy wręczali najlepszym zawodnikom i klubom wicewójt Kosakowa Marcin Majek, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt, wicewójt Kościerzyny Grzegorz Świtała, członek Zarządu UKS Wodniacy Garczyn Krzysztof Małek, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński i komandor UKŻ Lamelka Kartuzy Hanna Kajeta. Uroczystość w Domu Kultury w Pierwoszynie uświetnił swoimi występami dziecięcy zespół folklorystyczny Jantarki ze Szkoły Podstawowej w Mostach.

IV Żeglarski Puchar Kaszub oceniam bardzo dobrze z powodu przyrostu uczestników – mówi Hanna Kajeta, komandor UKŻ Lamelka Kartuzy. – To oznacza, że jesteśmy znaną imprezą i warto się nią zainteresować. Widać też, że Żeglarski Puchar Kaszub przynosi owoce, bo w ciągu czterech lat powstał klub w Chmielnie oraz rozwinęły się kluby w Stężycy i Garczynie.
Tekst: Jędrzej Szerle


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2018 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!