Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
16 Listopada 2018 - wiadomości żeglarskie
10 lat jachtu Nautica 450

To był listopad 2008 roku. Na wodach Jeziora Kamienickiego pojawiła się niewidziana wcześniej mała dwuosobowa regatówka. Cztery i pół metra długości, otwarty pokład, płaskie i szerokie dno, laminatowy grot i duży prawie dwudziesto dwu metrowy genaker. Oficjalna premiera nastąpiła 13 listopada 2008 podczas targów Boatshow. Tego jeszcze w Polsce nie było. Nowy typ zaprojektowany przez Eugeniusza i Roberta Gintera zwrócił na siebie uwagę bardzo szybko. To właśnie Nautica 450.

Jacht zaproponowano w dwóch wersjach: Fun i Race. Wersja Fun to ułamkowy genaker, nieskomplikowany takielunek, łatwa w prowadzeniu w szerokim zakresie warunków wiatrowych, już przy niewielkiej sile wiatru wchodzi w ślizg. Dlatego stała się na początku najczęstszym wyborem pierwszych właścicieli. Jednak z upływem czasu to wersja Race została doceniona przez zawodników ze względu na jeszcze większy genaker i trapezy ułatwiające balastowanie.To właśnie te łódki rozgrywają obecnie regaty. W Pucharze Polski 2018 klasyfikowanych było aż 18 jachtów, a z każdym rokiem do rywalizacji dołączają kolejne załogi. Już teraz większość zespołów potrafi wygrywać poszczególne wyścigi, a często o kolejności na podium decyduje ostatni wyścig. To sprawia, że ściganie na Nautice dostarcza wielu emocji.

Nautica 450, żeglarstwo

Nautica 450

Przez te 10 lat powstało 80 jachtów. W pierwszych latach swojego istnienia sporo jachtów znalazło właścicieli za granicą - przede wszystkim w Niemczech i Austrii. W ostatnim czasie nowe jachty pojawiły się również we Włoszech, Szwajcarii, a nawet Australii. Niemniej jednak najwięcej Nautic jest w Polsce.

W tym czasie przez pokłady jachtów przewinęły się setki żeglarzy w czasie dni otwartych klasy, w szkółkach żeglarskich, czy też podczas regat. Czterdziestu zawodników zdobyło przynajmniej jeden medal Mistrzostw Polski. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem pozostaje Paweł Nawrocki, który zdobył 5 medali. Pełne zestawienie medalistów można znaleźć na polskiej Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Nautica_450 .


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2019 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!