Travel-Yachting Smart Sailing
Partnerzy Portalu Czartery jachtów na Bałtyku Ogłoszenia Motoryzacyjne - Darmowe ! Partnerzy Portalu
Pokaż żeglarstwo w dziale: wiadomości | relacje | obyczaje | słownik | DODAJ
żeglarstwo - wiadomości żeglarskie
15 Października 2019 - wiadomości żeglarskie
Polscy windsurferzy wśród testerów sprzętu Olimpijskiego

W żeglarskim programie Igrzysk Olimpijskich cały czas zachodzą zmiany. Jedną z nich, planowaną na Paryż 2024 być może będzie nowa klasa windsurfingowa. Już teraz trwają testy nowego sprzętu, w których aktywnie udział biorą polscy zawodnicy. Po niedawnych mistrzostwach świata w klasie RS:X w testach udział wzięły Zofia Klepacka i Maja Dziarnowska. Na nowym sprzęcie pływał też Przemysław Miarczyński, trener kadry narodowej klasy RS:X, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Po mistrzostwach świata zostałeś na jeziorze Garda z częścią ekipy by testowa propozycje sprzętu olimpijskiego. Na czym pływaliście i jakie są Twoje wrażenia?

Na zaproszenie World Sailing wzięliśmy udział w testach sprzętu windsurfingowego pod kątem Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. W sumie w testach wzięło udział 20 zawodników i zawodniczek, z naszej strony były to Zofia Klepacka i Maja Dziarnowska. Ja także pływałem, ale na koniec w oficjalnych wnioskach zawartych w ankietach liczył się tylko głos aktywnych zawodników. Testowaliśmy pięć desek, dwie mieczowe - RS:X i Glide – klasa mieczowa, podobna do RS:X tylko nieco dłuższa oraz trzy deski na foilach: Ifoil firmy Starbord i Severn, WindFoil1 oraz Formula Foil.

Polscy windsurferzy wśród testerów sprzętu Olimpijskiego, żeglarstwo

Polscy windsurferzy wśród testerów sprzętu Olimpijskiego

Mówisz o testach pod kątem igrzysk w Paryżu, ale czy przypadkiem konkurencja w windsurfingu na te igrzyska nie została już wybrana?

Niby miał to być ponownie RS:X, jednak World Sailing bierze pod uwagę wszelkie uwagi zawodników i po liście Doriana van Rijsselberghe, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, zaproszono środowisko do ponownych konsultacji i testów.

Co takiego było w liście Doriana, że World Sailing podjął taką decyzję?

Doriana van Rijsselberghe napisał, że są problemy ze sprzętem od RS:X, że od dawna nie można kupić dobrego sprzętu. Dodatkowo Dorian zwrócił uwagę na postęp technologiczny i rozwój żeglarstwa na foilach. Dzisiaj to coraz mocniej rozwijający się trend, a w 2024 roku pewnie fiole będą masowe. World Sailing wziął to pod uwagę i zadecydował o testach, a zainteresowani producenci sprzętu zgłaszają swoje propozycje.

RS:X zgłosił się taki, jaki jest obecnie, z mieczem, bez foila?

Tak. W tej formie, w której jest obecnie. Przypuszczam jednak, że najprawdopodobniej w Paryżu zawodnicy ścigać się będą na foilach, tylko nie wiemy jeszcze w jakiej formie. Tak wynika z opinii większości zawodników po testach. Foil nie jest co prawda monotypem, ale ma określone parametry deski, żagla, itd. Mogą go jednak robić różni producenci. W efekcie sprzęt byłby dokładnie identyczny, ale robiony przez inne firmy. Dobrze, że testerami byli zawodnicy z różnych konkurencji windsurfingowych, bo mamy pełen przekrój doświadczeń. W testach udział brali zarówno zawodnicy i zawodniczki z klasy RS:X, jak i slalomu, z wagą w granicach u kobiet od ok 52 do 68 kg, a u chłopaków od 70 do 92 kg, więc duży przedział. Teraz World Sailing pewnie będzie analizował zebrane informacje i zajmie niedługo stanowisko.


Reklama | Prywatność i bezpieczeństwo | Partnerzy | Kontakt
Copyright © 2005 - 2020 ŻEGLARSTWO.PL
żeglarstwo - Valid XHTML! żeglarstwo - Valid CSS!